21 Ekim 2021
  • İstanbul17°C
  • Ankara17°C

LAPTOP VE TELEFON KAMERALARI İZLENİYOR MU?

Laptop ve Telefon Kameraları İzleniyor Mu?Günümüzde laptop ve telefonlar hayatımızın her yerinde peki üzerlerinde bulunan kamera izleniyor mu?Cevap haberimizde...

Laptop ve Telefon Kameraları İzleniyor Mu?

11 Haziran 2020 Perşembe 19:38

Laptop ve Telefon Kameraları İzleniyor Mu?Günümüzde laptop ve telefonlar hayatımızın her yerinde peki üzerlerinde bulunan kamera izleniyor mu?

Gerçekten izleniyor muyuz, CIA bizi takip ediyor mu, yoksa hackerlar mı peşimizde?

Geçtiğimiz yıllarda ise Mark Zuckerberg’in dahi laptop kamerasını kapadığına da şahit olduk. Peki, sıradan insanlar olarak bizler, laptop ya da akıllı cihaz kameralarımızı neden örtmeliyiz?

182.jpg

Laptop ve telefon kameraları neden kapatılmalı? Kapatılmazsa ne olabilir?

Öncelikle cihaz kameralarından izlenebiliyor olma ihtimalimizi halen ciddiye almayanlar için birkaç örnekle başlayalım. 2013 yılına gideceğimiz bu örnekte, İngiltere merkezli bir hacker grubu ülkedeki kadınların laptop kameralarını virüslü mailler yoluyla ele geçirmiş ve çektikleri görüntülerin tanesini 1 dolar karşılığında çeşitli mecralarda satmış.

Google’ın konuşmalarımızı dinleyip buna göre reklamlar çıkardığına dair söylentiler artarken, bir yandan da Alexa’nın ev içinde konuşulan her şeyi ‘kullanıcı deneyimini geliştirmek için’ dinlediği de geçtiğimiz günlerde dikkat çekti. Bu şartlar altında korkmamız gereken belki de hackerlardan öte özellikle kamera izni verdiğimiz yazılımların ve cihazlarımızın üretici şirketlerinin ta kendisi. Yine de her iki şekilde de laptop ve telefon kameraları özel hayatımızın gizliliğine en büyük darbeyi vurma potansiyelini taşıyor. Bu sorundan kurtulmak için ufak bir bant yeterli olsa da, daha estetik yollardan izlenmenin önüne geçmek içinse kamera kapatıcı aparatlar da piyasada bulunabiliyor.

 

Kaynak:memurlar.net

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.