12 Nisan 2021
  • İstanbul6°C
  • Ankara3°C

İKİNCİ EL OTOYA ÇÖZÜM OLARAK İKİNCİ EL OTOMOBİL İHRAÇ EDİLECEK İDDİASI

İkinci el fiyatlarının durduralamayan artışını sonlandırmak için harekete geçildi. Bu müdahaleler arasında yurtdışından ikinci el araba ithal etmek de var. İddialar ve detaylar haberimizde...

İkinci El Otoya Çözüm Olarak İkinci El Otomobil İhraç Edilecek İddiası

01 Kasım 2020 Pazar 23:14

İkinci el otomobil pazarında artış hiçbir sektörde olmadığı kadar yüksek.Bu artışı durdurmak için hükümetin bir dizi tedbirle müdahale edeceği iddiası gündemde yerini aldı.Belirlenecek olan kriterlere uygun olan araçlarında ithal edilmesi gibi seçeneklerin değerlendirildiği söyleniyor.

oto5-001.jpg

Tüm dünyada etkili olan pandemi ve kurun etkisi olsa da,firmaların bunu bir fırsat haline dönüştürerek suni fiyat arttırdığı gerekçesiyle harekete geçildi.Bu durumun ekonomiyi olumsuz yönde etkileyen bir faktör olduğu düşünülüyor.İknici el otomobil piyasasına odaklanan hükümetin buradaki gittikçe artan fiyatları ve hareketliliği durdurmak için çok ciddi tedbirler alacağı söyleniyor.

oto1-001.jpg

Geçtiğimiz Aylarda ve Yıllarda Otomobil Piyasasında Neler Yaşandı? 

İKinci El Otomobil Fiyatlarını Uçuran Faktörler Neler?

 İkinci el otomotiv yıllık 7-8 milyon satış oranına yükseldi.2018 yılından itibaren kötü giden yeni pazar için markalar yeni araç siparişlerini daha düşük adetlerde tuttu.2019 yılı son çeyreğinde yeni otomobil pazarındaki satışlar son 2 yılın en yüksek seviyelerine çıkarken markaların ellerindeki stoklar tükenmiş oldu. Bu rantı ele geçirmek isteyen karteller, piyasadaki fiyat dengesini bozdu. Piyasadaki mevcut alım satım yapan galerici esnafıyla beraber, bu işi kaçak yapan insanların alım satımlarını bitirmek için piyasada oynadıkları bir oyun. Sıfır otomobillerin Türkiye’ye girmediğini beyan edenler, ciddi anlamda ikinci el otomobil toplayıp piyasaya sürmeye çalışıyor.

oto3-002.jpg

Fiyatlar İnternet Siteleri Üzerinden Ciddi Şekilde Arttırıldı

İnternet sitelerine birilerinin ciddi anlamda sahte hesaplarla yüksek araç fiyatlarını yüklemesi, son dönemde altın, avro ve doların artması bunda etkili oldu. Bütün bunlar, koronavirüs de bahane edilerek, ikinci elin yükselmesine sebep oldu.

oto2-002.jpg

Düşük Kredi Faiziyle Tamamiyle İkinci Ele Yönelim Oldu

 Bu duruma bir de kiralama sektörünün kiradan dönen araçları satmaması ve düşük kredi faiziyle birlikte yeni otomobil bulamayan tüketicinin ikinci ele yönelmesi eklenince kullanılmış otomobil fiyatları neredeyse yeni otomobil fiyatlarını geçti.

KamuHaberMerkezi/Özel Haber

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.